header
Home > Over diabetes > Hypoglycemie

Ontregelde bloedglucose: hypoglycemie

Als de bloedglucose lager is dan 3.0 - 3.5 mmol/l, heet dat een hypoglycemie of hypo.

Een hypo kan ontstaan door:

  • te weinig koolhydraten eten
  • (tussen)maaltijd niet of te laat genomen
  • meer lichamelijke inspanning dan anders (bijvoorbeeld sporten of een dagje winkelen)
  • te veel insuline spuiten
  • wisselende insulineopname van slechte spuitplaatsen.

Hoe merk je dat je een hypo hebt?

Ieder kind met diabetes heeft zijn eigen hypoverschijnselen. Het is goed dat je de signalen van een hypo leert kennen zodat je op tijd reageert. Een aantal waarschuwings-signalen zijn:

  • zweten
  • trillerig/hongerig gevoel
  • beven
  • duizeligheid
  • onscherp zien
  • hoofdpijn/hartkloppingen
  • stemmingveranderingen
  • afwezigheid/verwardheid

Wat moet je doen bij een hypo?

Als je een hypo hebt, controleer dan eerst je bloedglucose. Neem daarna snelwerkende koolhydraten zoals druivenduiker (dextro) of een glas limonade.
Afhankelijk van je gewicht moet je een bepaalde hoeveelheid snelwerkende koolhydraten gebruiken. De kinderdiabetesverpleegkundige vertelt je precies hoeveel je moet nemen.

Wanneer je een hypo krijgt voor de maaltijd, wacht je 10 minuten na het gebruik van snelwerkende koolhydraten. Vervolgens kun je gaan eten.
Heb je een hypo 1 uur voor de maaltijd, dan moet je ook nog koolhydraten eten die langzaam in het bloed worden opgenomen. Bijvoorbeeld een boterham of liga. Zo voorkom je dat de hypo zich herhaalt.

Bewusteloos raken

Het kan zijn dat je bloedglucose zo laag is, dat je op niets en niemand reageert. Je raakt buiten bewustzijn en kunt daardoor niet meer eten en drinken. Dan moet er glucagon gespoten worden. De mensen in je omgeving moeten weten dat zij dan een arts moeten waarschuwen of het alarmnummer 112 moeten bellen.
Glucagon is een stof die de glucose uit de reserve- opslagplaats in je lever vrijmaakt. Dit zorgt ervoor dat je weer bijkomt. Omdat de opslagplaats weer aangevuld moet worden met glucose, moet je het 1e uur na het toedienen van glucagon altijd extra koolhydraten eten. Anders krijg je weer een hypo.

Voorzorgen

Draag altijd druivensuiker op zak en neem iets te eten mee. Noteer de hypo in je diabetesdagboek. Beschrijf daarbij de mogelijke oorzaak en wat je hebt gedaan. Vertel het kinderdiabetesteam wat er is gebeurd.